Krajina, s ktorou sa história nemaznala, ale aj krajina, ktorá je kolískou pre 3 svetové náboženstvá. Vyberte si lacné letenky do Izraela a spoznajte túto magickú krajinu na pobreží Stredozemného mora.
Vyberte si lacné letenky do Izraela
Nízkonákladové aerolinky lietajú najmä do Tel Avivu a Eilatu.
Krátka história Izraela
Aj keď Izrael oficiálne vznikol až v roku 1948, história tejto židovskej krajiny je oveľa dlhšia. Hebrejský názov Jisra’el označuje už vyše 3300 rokov židovský národ, resp. izraelskú krajinu. Samotná oblasť dnešného Izraela však bola obývaná oveľa skôr. Za najstaršie mesto v tejto oblasti je považované Jericho, ktoré vzniklo okolo roku 8000 pred. n. l.
Podľa Tóry bola izraelská krajina darovaná Abrahámovi ako zem zasľúbená. Za Svätú zem ju teda považuje rovnako judaizmus ako aj kresťanstvo.
Strategická poloha Izraela lákala od staroveku mnohé arabské aj stredomorské veľmoci. Územie izraela bolo pod nadvládou Asýrskej ríše, Babylonu, Peržanov, Gréckej a Rímskej ríše, ale aj Byzantskej ríše a od 7. storočia ho ovládali Arabi. Počas križiackych výprav sa Svätej zeme síce na nejaký čas zmocnili kresťania, avšak v roku 1516 sa stal Izrael súčasťou Osmanskej ríše, pod ktorú patril až do 20. storočia.
Koncom 19. storočia, keď sa v Európe začalo rozmáhať protižidovské hnutie, sa tisíce Židov začalo vracať do Svätej zeme, keďže práve tu mal vzniknúť židovský štát. V roku 1917 bolo územie dnešného Izraela obsadené Britmi, ktorí tu po Prvej svetovej vojne založili protektorát s názvom Britský mandát Palestína. Vlnu prisťahovalectva to ešte väčšmi zvýšilo, no vrchol nastal až počas a po Druhej svetovej vojne.
V roku 1947 sa po sérii teroristických útokov zo strany Židov vzdala britská vláda svojho mandátu a Palestína sa v nasledujúcom roku rozdelila na arabský a židovský štát. Židia to už od začiatku nemali ľahké a len 1 deň po osamostatnení museli čeliť útoku arabských štátov v Prvej arabsko-izraelskej vojne.
Po sérií vojen a ozbrojených konfliktov v súčasnosti vládne v tejto časti sveta krehké prímerie. Izrael je dnes modernou krajinou s vysokou životnou úrovňou, v ktorej majú sídla mnohé IT firmy, farmaceutické spoločnosti a hi-tech firmy v oblasti avioniky, vojenskej techniky a elektroniky a zdravotníctva. Izrael je jediný židovský štát na svete.
Prečítajte si viac o Izraeli
Čo ukrýva Jeruzalem? Tieto tri netradičné miesta musíte vidieť!
Do Svätej zeme som šiel relatívne nepripravený. Bola to len víkendovka s kamarátom, ktorého jedinou podmienkou bolo ísť niekam za teplom. Aby som však nebol za úplného magora, prečítal som si Wikipédiu (celú, samozrejme) a troch ľudí som sa spýtal na ich TOP3 miesta v...
Kúpa autobusových lístkov v Izraeli krok za krokom
☞ Prejsť priamo na návod Izrael sa stal, opäť vďaka lacným letenkám z Bratislavy i Viedne, obľúbenou destináciou slovenských cestovateľov a výletníkov. Nie každý si však plánuje požičať auto – v tom prípade budete odkázaní pri cestovaní naprieč Izraelom na autobusového prepravcu Egged. Je vôbec...
Kedy cestovať do Izraela?
Podnebie Izraela je mierne – stredomorské. Pobrežné oblasti majú studené a daždivé zimy a dlhé teplé letá. Vo vnútrozemí sa v zime môžu vyskytnúť aj zrážky vo forme snehu. Južné (púštne) oblasti majú príjemné teploty aj počas zimy – priemerná teplota v Eilate na juhu Izraela je v januári okolo 20 stupňov Celzia. Ideálne obdobie na návštevu Izraela je máj až september, kedy prevláda slnečné počasie a dážď je naozaj raritou.
Čo navštíviť v Izraeli?
1. Mŕtve more
Mŕtve more je vlastne jazero so slanou vodou. Jeho rozloha je 1 050 km² a zaujímavosťou je, že je to najnižšie položená vodná plocha na svete – jeho hladina je 411 m pod úrovňou mora. Mŕtve more je napájané vodou z rieky Jordán, ale kvôli vysokej teplote veľmi rýchlo vysychá. Na dne Mŕtveho mora je liečivé bahno bohaté na jód a bróm.
2. Jeruzalem
Jeruzalem je s takmer miliónom obyvateľov najväčším mestom v Izraeli a Izrael, rovnako ako aj Palestína ho považujú za svoje hlavné mesto. Jeruzalem je posvätným miestom pre židov, kresťanov aj moslimov. Vďaka množstvu historických pamiatok je Jeruzalem jedným z najviac turisticky navštevovaných miest v Izraeli.
3. Tel Aviv
Tel Aviv je finančným, kultúrnym a ekonomickým centrom Izraela. V tomto modernom letovisku sídli množstvo svetových startupov z oblasti IT a farmaceutického priemyslu. Mesto vzniklo až v roku 1909, ale časom pohltilo prístav Jaffa, ktorý je dnes historickým centrom mesta.
4. Golanské výšiny
Golanské výšiny sú dôležitou strategickou oblasťou na hraniciach Izraela, Sýrie, Jordánska a Libanonu. Izrael toto územie obsadil v roku 1967 po Šesťdňovej vojne a v súčasnosti ho OSN považuje za sýrske územie okupované Izraelom. Na juhu sa nachádza Galilejské jazero a severne od Golanských výšin je pohorie Hermon s lyžiarskymi strediskami.
5. Eilat
Eilat je obľúbené turistické letovisko na brehoch Arabského zálivu. Jeho výhodou je, že sem lietajú nízkonákladové aerolinky z Európy a tiež dostupnosť do egyptskej Taby a Jordánska. Eilat je pre Izrael aj dôležitým prístavným mestom, keďže cez Arabský záliv a Červené more má priamy prístup k Indickému oceánu.
Izrael – otázky a odpovede
Je cestovanie do Izraelu bezpečné?
Áno. Izrael sa považuje za jednu z najbezpečnejších krajín blízkeho východu a kriminalita je tu častokrát nižšia ako v amerických alebo európskych mestách. V uliciach sú všadeprítomné ozbrojené zložky, ktoré je nutné rešpektovať.
Potrebujem na cestu do Izraela pas?
Áno, pas je na cestu do Izraela nevyhnutný, a to aj pre deti. Pas musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov od vstupu do Izraela.
Pustia ma do Izraela ak mám v pase pečiatky z arabských krajín?
Všeobecne sa odporúča mať zvlášť pas pre cesty do Izraela a druhý do arabských krajín, obzvlášť ak ste predtým cestovali do Iránu alebo Libanonu. Pri krajinách ako Maroko alebo Tunisko to nemusí byť problém, ale budete podrobení výsluchu, kde sa vás Izraelské úrady budú pýtať na účel vašej cesty v týchto krajinách, s kým ste sa na ceste stretli a kadiaľ ste sa pohybovali.
Môžem cestovať do arabských krajín ak mám v pase izraelskú pečiatku?
Izrael pečiatku do pasu nedáva. Pri vstupe do krajiny obdržíte modrý dokument, ktorý v podstate nahrádza vstupné víza. S týmto dokumentom sa v prípade potreby budete preukazovať. Pri výstupe z krajiny vám modrý papier vymenia za ružový. Ďalším identifikačným prvkom je nálepka na pase, ktorú si po odchode z krajiny jednoducho odlepíte.
Ak predsa len obdržíte do pasu pečiatku, pre následné cesty do arabských krajín bude lepší nový pas, obzvlášť ak plánujete cestovať do Iránu.