Vždy ma bavila viac turistika, ktorej východiskový a cieľový bod je rozdielny, keď cieľom nie je začiatok. Jeden takýto prechod som mal v hlave už dlhšie, a to prechod cez Malú Fatru, z Turca do Žiliny. Príležitosť sa naskytla v jednu januárovú nedeľu, tak prečo ju nevyužiť?
Min… čo? Minčol
Ak trochu sledujete instagramovo-turistické trendy posledných rokov, o Minčole ste už možno počuli. Možno, pretože Minčol je tak trochu v tieni prehypovaného Rozsutca a Kľaku. Nemá ani sexy krivky, ktoré by sa vám nezmazateľne vryli do pamäte a dokonca aj maličký a veselý Hoblík s 934 metrami si všimnete skôr ako o takmer pol kilometra vyšší Minčol, ktorý mu „drží chrbát“. Ale dajte mu šancu a neoľutujete.
Poistenie do hôr ZADARMO |
Staň sa členom 1. digitálneho oddielu KST a získaj zľavy na chatách a poistenie do hôr zadarmo. |
Výstup na Minčol z Vrútok
Od Vrútok vedú na Minčol dve turistické trasy – modrá z Piatrovej a žltá od ATC Turiec. My sme si zvolili modrú, keďže som si ju chcel prejsť celú až do Višňového na žilinskej strane. Zo železničnej stanice vo Vrútkach do Piatrovej (515 m.n.m.) sú to dobré 3 kilometre. Ak si cestu chcete skrátiť, môžete použiť autobus MHD č. 24.
Len kúsok za konečnou zastávkou autobusu vás modrá značka navedie do prudkého svahu. Miniatúrny potôčik tu vytvoril dizajnovo síce pekný ľadový chodník, ale trochu šmykľavý. Mačky sú nevyhnutnosťou. Výškové metre spolu s tepovou frekvenciou budete naberať relatívne rýchlo, veď na najbližších piatich kilometroch nastúpate vyše 800 metrov.
Po chvíli prídete na križovatku zvážnic. Tu si, samozrejme, zvolíte tú najstrmšiu cestu z ponuky a budete pokračovať smerom na Diaľnu (908 m.n.m.). Ak sa počas výstupu obzriete za seba, otvoria sa vám panoramatické výhľady na Turčiansku kotlinu a hrebeň Veľkej Fatry. Za tieto výhľady môžete poďakovať štátnemu podniku Lesy, pardón, Holoruby Slovenskej republiky, a.k.a. robíme to pre vás.
Nad Diaľnou sa charakter turistického chodníka opäť zmení. Bude vás tu čakať doslova rozprávkový chodník zasneženým lesom – samozrejme len za predpokladu, že sem neprídete po týždňovom odmäku ako my. Posledné prudké stúpanie, les začne pomaly rednúť a vy sa ocitnete na hrebeni lúčanskej Malej Fatry. Od kanóna, ktorý pripomína partizánske boje 2. svetovej vojny, to je na vrchol už len pár metrov.
Placatý Minčol (1364 m.n.m.) sa vám pri dobrej viditeľnosti odmení krásnym panoramatickým výhľadom na Žilinu, Rajeckú dolinu i Turčiansku kotlinu, uvidíte hrebeň krivánskej Malej Fatry, celú Veľkú Fatru, Strážovské vrchy, Kysuce, ale aj Vysoké Tatry. Tak čo? Ešte stále si myslíte, že Minčol je nuda?
Minčol zo žilinskej strany
O charaktere klesania po modrej značke smerom do Višňového veľa napovie hustota vrstevníc na turistických mapách. Určite odporúčam mačky a neotvárať si cestou plechovku cideru, že Peťo?
Cesta sa postupne vyrovná a kilometre začnú rýchlo pribúdať, až sa dostanete k starým lyžiarskym vlekom nad Višňovým. Pokračujete po zjazdovkách dole smerom k súkromným chatkám, kde vás bude provokovať vôňa grilovaného mäska. Naprázdno prehltnete a pokračujete Višňovskou dolinou až na horný koniec dediny, ktorá dala meno najočakávanejšiemu a najnedokončovanejšiemu tunelu na Slovensku.
Poistenie do hôr ZADARMO |
Staň sa členom 1. digitálneho oddielu KST a získaj zľavy na chatách a poistenie do hôr zadarmo. |
Bonus na záver pre tých, ktorým nestačilo
Do Višňového sme prišli o hodinu a pol rýchlejšie, ako predpovedali turistické smerovníky a 3 minúty pred odchodom autobusu do Žiliny. Len zo slušnosti som sa spýtal parťáka, či nechce ísť busom, ale nechcel. Čakala nás teda ešte 10-kilometrová prechádzka. V cyklo hantýrke sa tomu hovorí pretočenie nôh. Ako sa tomu hovorí na turistike, nevedno. Asi len… Nie, to nie je slušné slovo.
Z Vrútok do centra Žiliny to bolo rovných 31 kilometrov relatívne nenáročnej turistiky. S autobusmi si to viete skrátiť o polovicu. A ktorá strana bola lepšia? Ťažko povedať. Turčianska bola viac rôznorodá a žilinská je zas môjmu srdcu bližšia. Prejdite si to tiež a posúďte sami. Budem rád ak sa o svoje dojmy podelíte dole v komentároch.